Разом з тим, ожина все ще залишається нішевою культурою. В першу чергу це пов’язано з тим фактом, що на цю ягоду все більше звертають увагу саме дрібні фермери, тоді як великі господарства не поспішають активно закладати нові плантації.
«На сьогодні площі під ожиною є незначними. Офіційної статистики щодо ожини Україна не має. В офіційних звітах Держстату ожина значиться разом з малиною. За оцінками ж галузевих експертів, наразі під ожиною в країні зайнято до 200 га, а валовий збір не перевищує 2 тис. тонн», — пояснює Ірина Кухтіна, президент асоціації «Ягідництво України».
Слід додати, що в період масового збирання ягоди українськими господарствами в кінці червня-початку липня ожина реалізовувалася на ринку в ціновому діапазоні $4,12−5,62/кг. На сьогодні, незважаючи на зниження пропозиції, знизилася і ціна на ринку — в кінці минулого тижня ягода реалізовувалася в середньому за ціною $1,82/кг.
«Цього сезону ожина істотно не постраждала від погодних катаклізмів. Наразі ж на гуртових ринках ця ягода пропонується по 60−70 грн/кг. Проте, за словами гравців ринку, сезон цієї ягоди триватиме ще не довше двох тижнів», — зазначає Кухтіна.
Експерти зауважують, що цьогоріч для ожини склалися гарні погодні умови саме в час цвітіння і наливу ягід. Опади йшли, коли потрібно, хоча більшість ожини фермери вирощують під зрошенням. На більшій території України сорти не підмерзли, хоча це укривна культура, проте цьогоріч її не треба було і укривати.
«Травневі заморозки не зашкодили ожині, просто на 10 днів відклалося цвітіння. Отже ожина вижила і урожай дала. Якщо зазвичай урожайність культури 20−40 т/га, то цей рік урожайність ожини ближче до верхньої межі — 40 т/га», — підкреслює Яна Терещенко, старший науковий співробітник лабораторії з технологій вирощування ягідних культур.