

Про проблеми і виклики, з якими зіштовхнулися виробники плодово-ягідної продукції у 2025 році, розповідає експертка АЯУ, кандидат с/г наук, агроном-консультант з вирощування ягідних культур Ірина Кобринець.
Сезон ягідних культур в самому розпалі. Один з найскладніших, без перебільшення, ягідних сезонів за останнє десятиліття. Погодні умови останніх років стають все жорсткішими, і не завжди аграріям вдається під них підлаштуватися, або уникнути ризиків.
Нестабільна зима: відсутність снігу і перепади температур
В Україні давно нема чіткого температурного (погодного) поділу на пори року. Зима не розпочинається з морозів, і частина рослин іноді не може ввійти в стан спокою навіть в грудні. Практично повністю відсутній сніг, панують сильні вітри. Ґрунти не нагромаджують вологу за зиму, а втрачають її. Тому про вирощування без поливу в надії на природне зволоження не може йти мови.
Останніми роками ми спостерігаємо тривале, іноді значне підвищення температури в січні-лютому, яке змінюється сильними морозами. В цьому році контраст був дуже відчутний. Друга половина січня була настільки теплою, що почалося пробудження бруньок у лохини, в літньої малини. Після цього почалися сильні морози – до -15…-20 градусів практично у всіх регіонах. Це стало серйозним випробуванням для рослин, тому що не всі змогли пережити такі умови. Найбільше постраждали плантації, які розташовані на протягах, які не мають куліс або якогось іншого захисту - лісопосадок і т.п., а також рослини, висаджені не в ґрунт, а в контейнери без додаткового укриття. Більш вразливими виявилися ранні сорти, тому що вони швидше реагують на підвищення температури. І чим воно триваліше, тим більша ймовірність того, що рослини все-таки пробудяться. Як наслідок – великий відсоток підмерзання бруньок і втрати врожаю лохини, особливо раннього сорту Дюк.
Вплив на суницю
Внаслідок морозів було відзначено пошкодження ріжків у суниці, найсильніші – за гребеневої посадки та без укриття агроволокном. Суниця, як правило, здатна до відновлення, і випадів при цьому немає, але зниження урожайності спостерігається.
Рекомендації: Для того, щоб зменшити вплив низьких температур, уникнути або мінімізувати пошкодження ріжків, потрібно вкривати насадження агроволокном тоді, коли температура повітря опускається на тривалий час нижче -5 градусів. Дехто робить грубу помилку, вкриваючи насадження суниці з настанням календарної зими. Температури в цей час часто високі, суниця вегетує під агроволокном, а потім настають сильні морози, і ці рослини стають ще більш вразливими, ніж ті, які були без укриття.
Що з малиною?
Постраждала також літня малина – в багатьох господарствах пагони загинули або сильно пошкодилися.
Великий ризик для малини несуть також холодні й вітряні весни. Відмічено кілька випадків цього року, коли пагони пережили морози взимку, але висохли від суховіїв навесні. Вологозарядки, яка проводилася пізно восени, не вистачило.
Рекомендації: В таких випадках потрібно слідкувати за забезпеченням ґрунту вологою. Це ускладнюється тим, що рано навесні ще є частими морози, і системи поливу в господарствах законсервовані. Але, з іншого боку, забезпечення пагонів вологою – це єдине, що рятує їх на цьому етапі. Тому урожаєм літньої малини в цьому році може похвалитися далеко не кожне господарство.
Весняні погодні катаклізми
Весни останніми роками стають все більш оманливими та екстремальними. Як правило, в березні починається відчутне потепління, і якщо орієнтуватися тільки на термометр, то можна навіть починати всі роботи на полях, пов’язані з доглядом ягідників.
Часто температура ґрунту, особливо на гребенях під плівкою, піднімається вище +5 градусів, і ми спостерігаємо відновлення вегетації. 2025-й - не виняток, все розгорталося в цьому році за схожим сценарієм. В квітні теж вистачало погодних сюрпризів, а в травні випробування для ягідників досягли кульмінації. Ми часто очікуємо заморозків на початку травня і вони є практично щороку. Але в цьому році температури були дуже низькими – подекуди на рівні мінус -5-8 градусів, і цей період був досить тривалим, майже два тижні.
Врятувати суницю від весняних заморозків
Відомо, що відкрита квітка суниці не витримує температури нижче нуля, а низькосидячі квітконоси витримують до -4 градусів. Різні засоби боротьби з весняними заморозками працюють до певної температури.
Рекомендації: Найнадійніший захист створює поверхневий полив – дощування, але він повинен працювати протягом усього часу, доки триває заморозок. Рослина покривається шаром льоду і температура під ним не буде нижчою нуля. За таких погодних умов, які склалися навесні цього року, така система окупилася б відразу. Але потрібно мати достатній запас води – 30-50 кубів на гектар, залежно від тривалості заморозку.
Агроволокно щільністю 30 г/м2 дозволяє захистити насадження до -5 градусів. Якщо температура під час цвітіння нижча, одного шару агроволокна буде мало. Як варіант, використовують кілька шарів агроволокна, або агроволокно і плівку. Навіть при заморозках меншої сили існує ризик часткового пошкодження цвіту (до 30%) в місцях контакту агроволокна з цвітом.
Обприскування кріопротекторами, солями без додаткових заходів може бути ефективним при невеликих та короткотривалих заморозках. Але може посилити ефект в комплексі з іншими заходами – димуванням або вкриванням.
Коливання щодо врожайності суниці
Слід відзначити, що дуже сильні замороки були цього року не у всіх регіонах України, тому рівень втрати врожаю суниці теж був не однаковим. Частково вдалося відновити рослини та отримати урожай за рахунок використання різноманітних антистресантів та стимуляторів цвітіння.
Але діапазон врожайності суниці дуже великий. В найгірших випадках, де заморозки були найсильнішими, виробники отримали 3-5 т/га суниці, в кращих умовах, де заморозки були не такими сильними або вдалося з ними справитися, урожайність була на рівні 22-25 т/га. В багатьох господарствах середня урожайність склала 10-14 т/га.
Потрібно взяти до уваги, що на рівень врожайності вплинули не тільки травневі заморозки, а всі умови, які склалися, або були створені в господарствах – погода взимку-навесні, рівень забезпечення поживними речовинами, вміння користуватися стимуляторами росту. Однозначно, виробникам довелося витратити більше коштів на догляд за насадженнями.
Хвороби і шкідники
Що стосується заходів захисту від хвороб та шкідників, то в окремих регіонах в першій половині плодоношення певний час трималася дощова погода, і довелося робити додаткові обробки фунгіцидами проти сірої гнилі. Зате холодне літо сприяло стримуванню розвитку трипса, і проблема пошкодження ягоди цим шкідником була меншою.
Вплив на інші культури
Загалом погодні стреси навесні вплинули на розвиток всіх ягідних культур і, відповідно, на врожайність. Навіть якщо цвіт не замерз, рослини за таких умов не могли нормально живитися й вегетувати, була потреба у регулярному використанні антистресантів і стимуляторів вже не тільки для підвищення урожайності, а й для того, щоб зберегти самі рослини.
Так, цвіт лохини витримує нижчі температури, ніж суниця, та й в час травневих заморозків ще практично не було повного цвітіння. Але всі описані вище умови вплинули на калібр ягід – в багатьох господарствах він не достатньо великий.
Розвиток літньої малини, а відповідно і початок плодоношення, значно затримався цьогоріч. Збір в деяких господарствах ще триває, а в окремих навіть не починався, тому про рівень урожайності говорити поки рано.
Стосовно ремонтантної малини, то весна для неї теж була досить екстремальною, і весняні заморозки не минули безслідно. Там, де заморозки були не дуже сильні, малина зупинилася в рості. Для забезпечення подальшого розвитку виробники використовували антистресанти і додаткові дози добрив. Плодоношення теж затримається. Там, де заморозки були сильними, до -7 градусів, пагони малини вимерзли повністю на рівні ґрунту. Надалі почався ріст нових пагонів, що, відповідно, теж призводить до затримування початку плодоношення. В ремонтантних сортів це має прямий вплив на врожайність, бо чим довший період плодоношення, тим вона вища. Закінчується збирання ремів із настанням осінніх приморозків. Тому виробникам лишається сподіватися, що осінь буде довгою й теплою, і вони встигнуть хоч трохи надолужити втрачене.
Висновки
Що може допомогти виробнику уникнути цих проблем, про які йшлося вище? Частково - вирощування в закритому ґрунті, але там свої виклики та схожі проблеми. Цієї весни колеги-ягідники в Польщі для захисту від заморозку суниці на столах робили в окремі ночі потрійне укриття агроволокном. Урожай врятували, але все одно не змогли отримати ягоду на стільки рано, як хотілося. На мою думку, спрацює тільки знання справи, аналітичне мислення і вміння та готовність швидко реагувати.